1922 yılında Afyon’da mütevazı bir Anadolu lokantası olarak başlayan İKBAL’in öyküsü, bugün kalitenin, lezzetin, güvenin ve dürüstlüğün adı olarak sürüyor.

İKBAL, 1989 yılında Afyon – İzmir Karayolu’nda hizmete açılan Dinlenme Tesisleri, 1990’lı yılların başlarında ise, kurduğu lokum ve et üretim tesisleriyle, başta sucuk ve pastırma olmak üzere geleneksel tadı koruyarak ürettiği ürünlerle, sektöründe aranan ve güvenilen bir marka olma yolunda büyük başarılara imza atmıştır.

2000’li yıllar ise İKBAL’in büyük kentlere taşındığı, birbiri ardına açılan restoranlarla Türkiye’nin en büyük yerli restoran zinciri haline geldiği bir dönemin başlangıcıdır. Aynı dönemde İkbal, hem kendi halkına hem de Türkiye’deki termal turizme katkı sağlayan “İkbal Thermal Otel”i hizmete sunar.

Sürdürdüğü çalışmalarla İKBAL’i geleceğe taşımanın güvencesi olan kurumsal gelişim ve değişimi gerçekleştiren İKBAL, hedeflerine ulaşmak için gerekli olan yatırımlarını yapmış ve Türkiye’nin en modern üretim ekipmanlarına sahip olan firmalardan biri haline gelmiştir. Sektörün deneyimli kadrolarıyla üretim birimini güçlendiren İKBAL, sucuk ürünlerinin yanında sosis, salam ve diğer işlenmiş et ürünleriyle de müdavimlerine ulaşmaktadır. Lokum ve şekerleme birimini de güçlendirerek ürettiği geleneksel lezzetleri Türkiye’nin her noktasına ulaştırmak için yatırımlarını gerçekleştirmiştir.

Bugün İKBAL, emin adımlarla yeni hedeflere koşuyor… Yapılanmasını ve üretim tesislerini çağa uygun hale getiren İKBAL, 5 Bölge Müdürlüğü, lojistik alt yapısı ve birlikte çalıştığı 50’nin üzerinde bayisi ile hizmet yarışını sürdürüyor… Bunun yanında Franchising alanında da büyümesi devam ediyor.

İKBAL, sağlıklı beslenme hakkına duyduğu saygı ve üretim anlayışının temeline “İnsanın değerini biliyoruz” ilkesini yerleştirmiştir. Üretimin tüm süreçleri titizlikle gerçekleştirilmekte ve kalite çalışmaları, ISO ve HACCP belgeleriyle desteklenmektedir.

Kalitenin bireye, topluma ve genel ahlak ilkelerine duyulan sorumluluktan doğduğuna inanan İKBAL Gıda, Türkiye’de kalite anlayışına “insan odaklı” yeni bir yaklaşım getirmektedir.

Marka gelişim sürecinde lokanta-dinlenme tesisleri-perakende et ürünleri-şekerleme ürünleri-termal otel yatırımlarıyla ekonomiye katkı sağlayan İkbal’in yatırımları, 2010 Ağustos ayında Afyon’da açılan ve bölge halkının hizmetine sunulan, 75.000 m2 üzerine kurduğu Afium Outlet ve Eğlence Merkezi ile bugüne kadar gelmiştir.