Cevap: Yeni düzenleme ile karışım ürünlerin (kanatlı eti-kırmızı et) üretimi yasaklanarak raflardan kaldırıldı. %100 kırmızı et ve %100 kanatlı eti kullanılan, karışım olmayan ürünler artık tüketicilerimizin sofrasında yer alacak. Yeni düzenlemeyle MAE (Mekanik Ayrılmış Et) yöntemi de kaldırılmıştır. Bu düzenlemelerde markamız tüm sorumluluklarını yerine getirmiş ve geleneksel lezzetlerimizi tüketicilerimize sağlıklı bir şekilde sunmaya devam etmiştir.

Cevap: Et ve yağların kıyıldıktan sonra lezzet vericilerle birlikte doğal veya yapay kılıflara doldurulmasının ardından belirli koşullarda fermantasyon (mayalanma) ve kurutma işlemleri uygulanarak nem oranı %50’nin altına düşürülen et ürünüdür.

Cevap: Fermente Sucuk: Et ve yağların kıyıldıktan sonra lezzet vericilerle birlikte doğal veya yapay kılıflara doldurulmasının ardından belirli koşullarda fermantasyon ve kurutma işlemleri uygulanarak nem oranı %40’ın altına düşürülen et ürünüdür.

Emülsifiye Et Ürünü: Dana etlerinden veya kanatlı hayvan etlerinden emülsiyon(su ve hayvansal yağların bir arada tutulması) teknolojisi uygulanarak elde edilen hamurun doğal ya da yapay kılıflara doldurulup ısıl işlem uygulanmış et ürünüdür.

Cevap: Üretim sürecimizde sadece tavuktan ve sadece danadan üretilmiş ürünlerimiz bulunmaktadır. Bunlar çapraz bulaşmaya maruz kalmamak adına ayrı üretim hatlarında üretilmektedir.

Cevap: Fermente sucuğa, ısıl işlem görmüş sucuğa ve pastırmaya et kaynaklı olmayan proteinler, nişasta ve nişasta içeren maddeler ile soya ve soya ürünleri katılmamaktadır; ancak baharat kaynaklı nişasta ve bitkisel protein miktarının toplamı kütlece %1′i aşmamaktadır.

Cevap: Isıl işlem görmüş sucuklarda en fazla yağ oranı %35, fermente sucuklarda en fazla yağ oranı %40’dır.

Cevap: %100 Dana eti kullanılarak üretilen Kasap Kangal Sucuk ürünümüz yoğun bir baharat oranına sahiptir. Yine %100 Dana eti kullanılarak üretilen Geleneksel Kangal Sucuk ürünümüzde kendine has kısmen daha yumuşak bir baharat karışımı vardır.

Cevap: Soya proteini, soya fasulyesinden elde edilen ve % 90 oranında protein içeren bir izolattır. Kesinlikle GDO içermemekte ve ürünlerin protein oranlarının artırılması ve yapı iyileştirici olarak kullanılmaktadır.

Cevap: Ürünlerimiz Afyon’da Türkiye’nin en kaliteli
etleriyle, en modern üretim makinelerinde, tecrübeli bir üretim ekibi tarafından üretilmektedir.

Cevap: İşlenmiş et ürünlerimizde ham madde tedarik, hayvan kesim, ham maddeleri üretime hazırlama, işleme, sınıflandırma, ambalajlama, etiketleme, kontrol etme, depolama, nakliye gibi tüm ürün aşamalarında İslami koşullara uygun ortamı sağlayarak sektörde ilk defa Helal Sertifikası alan kurum olduğumuzu gururla belirtmek isteriz.

Cevap: Ürünlerimiz yeteri kadar havalandırılıp kuruduktan sonra küvetlere alınır. Bu süre içersinde fire veremediği ve kapalı bir alanda durduğu için nemlenir. Bu ürünleri küvetten çıkardıktan sonra havalandırarak rafa konulursa ıslak görüntü kaybolur. Müşterilerimiz ise tüketemedikleri ürünün kalan kısmını buzdolabının derin dondurucu kısmına koyarlarsa, istedikleri zaman önceden çıkarıp güvenle tüketebilirler.

Cevap: Müşterilerimiz tüketemedikleri ürünün kalan kısmını buzdolabının derin dondurucu kısmına koyarlarsa, istedikleri zaman önceden çıkarıp güvenle tüketebilirler.

Cevap: Daha az baharatlı ve yağ oranı %30-32 olan Geleneksel Kangal Sucuk, dananın kol ve but etleri kullanılarak yapılır ve protein oranı %16-18’dir. Daha çok baharatlı ve yağ oranı %36-38 olan Kasap Kangal Sucuk ise dananın döş ile pençeta etleri kullanılarak yapılır ve protein oranı %14-15’dir.

Cevap: Ürünlerimizden sucuk, salam, sosis ve jambon grubu glüten içermemektedir. Salam sosis ve jambonda kullanılan nişasta patates nişastası olup glüten ihtiva etmemektedir.

Cevap: Taze ürünlerimiz 0/+4 derecede, donuk ürünlerimiz -18 derecede muhafaza edilmektedir. Satın alınan ürünün poşet içerisinde buzdolabında saklanması halinde küflenme ve mayalanma meydana gelmektedir. Dilimli veya sosis gibi soyulmuş ürünlerimiz, üzerlerinde belirtildiği gibi ambalaj açıldıktan sonra 2 gün içerisinde veya 3 gün içerisinde tüketiniz şeklinde uyarı bulundurmaktadır. Uyulmadığı takdirde tatta bozukluk, kuruma, küflenme gözlenebilir. Sucuk ürünlerimizi poşet yerine kâğıt kullanarak buzdolabında daha uzun muhafaza edebilirsiniz.

Cevap: Tüketici iletişim hattından 0800 261 15 06, web sayfamızdaki iletişim formundan www.ikbal.com, e-posta yoluyla musterihatti@ikbal.com, sosyal medya kanallarımızdan www.facebook.com/ikbalkeyfi ve www.twitter.com/ikbalkeyfi irtibata geçebilirsiniz.

Cevap: ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi, ISO:22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi ve Helal Gıda Uygunluk Belgesi bulunmaktadır.

Cevap: Ürün küflenmesinin birçok sebebi vardır. Ürünler uygun saklama koşullarına uyulmadığı zaman küflenebilir. Ya da vakumlu bir ürün ise; vakum üzerindeki küçük bir delik ya da vakum atması ürünün küflenmesine sebep olabilir. Küflenme ürün çeşidine göre değişkenlik göstermektedir.